HARMÓNIKUS

Ki a virágot szereti, rossz ember nem lehet. Az élet szépségei. HASZNOS ISMERETEK. "A kutya éppen némaságával válik mindennél értékesebbé: társaságában az ember rátalál a lelki békére, ahol a szavak elvesztik minden jelentőségüket...

 

A monitorok technológiájának áttekintése

Monitor vásárláskor jelenleg két típus közül választhatsz: vehetsz CRT vagy LCD képernyőjű modellt. De ez nem lesz már így sokáig: a számítástechnika kezdeteitől jelen levő, hatalmas méretű CRT monitorok már kezdenek elavulni, nemsokára talán teljesen felváltja őket a laposképernyős LCD.

Néhány PC-játékos és profi grafikus még ragaszkodik a CRT monitorhoz, azonban a számítógép használók többsége már LCD-t választ. Így aztán CRT monitorokat már egyre kevésbé lehet kapni, akár online, akár hagyományos áruházakban keresgélünk, és sok gyártó már abbahagyta a gyártásukat. Néhány cég (pl. a Dell vagy a HP) még olcsón árusítja őket, általában PC-vel együtt.

Bár eltűnőben vannak, a CRT monitorok lekőrözik az LCD-ket néhány szempontból: ilyen például a színhűség, a látószögek és a kontraszt. Míg az LCD-k gyakran csak korlátozott számú színt tudnak használni (ált. 16.7 milliót), addig a CRT-k bármilyen színt képesek megjeleníteni - ez főleg a profi grafikusok számára nagy előny. Ezen kívül a CRT-ket bármilyen szögben lehet nézni, míg az LCD-k esetén a képernyő elhomályosul és a kontraszt felerősödik, ha túl nagy látószögből próbáljuk használni.

Az LCD-k egy nyilvánvaló előnye a kisebb helyigény, de ezen kívül is sokmindenben jobbak a CRT monitoroknál. Fényesebb a képernyőjük, ami hasznos erősen megvilágított irodákban való használatkor, tisztábban látható, élesebb rajtuk a szöveg, nincsenek torzulások és vibrálás - ezek a problémák a CRT monitornál ugyanis gyakran előfordulnak, és a szem túlzott megerőltetéséhez vezethetnek. Az LCD-k már a mozgóképek megjelenítésében is beérték a CRT-k minőségét, amelyek valaha még az élen jártak ebben. Sok LCD-gyártó terméke egyre rövidebb válaszidőket nyújt, így a rajtuk lejátszott mozgóképeken nem jelennek meg torzulások és szellemképek.

Az LCD-k még mindig drágábbak egy kicsit a CRT monitoroknál, például egy rendes 17 inches LCD kb. 50 ezer Ft-ba kerül, míg egy ugyanekkora CRT már 30 ezerért elvihető. Igaz, a 17 inches LCD akkora hasznos képernyőterülettel rendelkezik, mint egy 19 inches CRT, ami szintén kb. ugyanennyibe kerülne (természetesen az ár a gyártótól és az eladótól is függ).

Lassan még újabb technológiák tűnnek fel a piacon - például a LED háttérmegvilágítással rendelkező LCD - de ezek a modellek még túl drágák az átlagfelhasználónak (akár milliós nagyságrendben is lehet az áruk).

A piaci viszonyok miatt és mert az LCD-k teljesítményben lassan elérik a CRT-ket, ismertetőnkben leginkább az LCD-k vásárlására koncentrálunk. A választék legnagyobb részét a különböző LCD-k teszik ki, de ha az előbbiek ellenére ragaszkodsz a CRT monitorhoz, nem kell sokat válogatnod, hiszen a technológia fejlődésének következtében nagyon kevés különbség van a különböző márkák és modellek teljesítménye között. Így valószínűleg meg fog felelni az igényeidnek, bármelyiket is választod - feltéve, ha az nem a legolcsóbb és legigénytelenebb darab lesz.

Alapvető tudnivalók az LCD-ről

LCD-ket már nem csak a leggazdagabbak engedhetnek meg maguknak, egy jó 17 inches LCD-t már 50 ezer Ft körül kaphatsz. Mielőtt elkezded keresni a neked való monitort, nem árt tisztában lenned azzal, melyek az LCD igazán lényeges tulajdonságai. A legfontosabbakat említjük itt meg:

Oldalarány

A hagyományos képernyők szélesség/magasság aránya 4:3, de az újabbak közt előfordulnak szélesebbek, 16:9 vagy 16:10 arányúak is, ezek mozizásra ideálisak. Egy 17 inches széles képernyőnyek kb. ugyanannyi a függőleges mérete és függőleges pixelszáma, mint a rendes 15 inches modellnek, így itt a képernyőfelület kb. 120%-a a 15 inches hagyományos monitornak. Egy 17 iches "normál" képernyő felülete a normál 15 inches monitorénak 130%-a.

Kontrasztarány

Ezt a tulajdonságot a gyártók gyakran túlértékelik: ne higgy el rögtön az első hallásra mindent. Ez az érték a monitor által megjelenített legfehérebb és legfeketébb kép fényintenzitása közti különbség.

Digitális és analóg csatlakozók

Az LCD-k digitális eszközök, így az analóg (VGA) jeleket át kell alakítaniuk, mielőtt meg tudnák jeleníteni. Egy digitális videó-interfésszel (DVI) rendelkező grafikus kártya a jelet egyből a képernyőre képes küldeni digitális formában, anélkül, hogy azt a monitornak még át kéne alakítania. Mivel a mai grafikus kártyák már elég jó munkát végeznek, már korántsem olyan fontos kérdés a digitális bemenetek megléte, mint korábban.

 

Fénysűrűség

A képernyő fényességét határozza meg, pontosabban annak a mértéke, hogy a monitor mennyi fényt képes kibocsátani. A fénysűrűség mértékegysége nit vagy candela/négyzetméter (cd/m²). A legtöbb feladathoz a 200 - 250 nit teljesen megfelelő, filmekhez és TV-nézéséhez jól jön azonban 500 nit is.

Válaszidő

Arra vonatkozik, hogy milyen gyorsan képes egy pixel színe megváltozni, mértékegysége a milliszekundum. Minél kisebb az értéke, annál gyorsabban változnak meg a pixelek, és annál inkább csökken az esély szellemképek megjelenésére vagy színes csíkok "beéégésére", ami mozgókép esetén fordulhat elő a nem megfelelő képernyőn. Általában a gyártók ismertetői a legjobb esetekre szorítkoznak, a valós használat közben lassabb működést is produkálhat a készülék. A legrövidebb válaszidő (maximum 12 - 15 ms) játékokhoz, filmekhez, vagy TV-nézéshez szükséges, ha nem szeretnénk a képernyőn szellemkép-effektust vagy megmaradó csíkokat látni. Már megjelentek 2 ms válaszidejű LCD-k is.

 

Portré/Tájkép módok

Egyes képernyők elfordíthatók, így a hosszabbik oldalt hozhatod függőleges (portré mód) és vízszintes (tájkép mód) helyzetbe is. Ez a funkció hasznos lehet kiadványszerkesztéshez, internetezéskor és táblázatkezelő programok használatakor - de ha nem érzed szükségét, ne adj ki érte plusz pénzt.

Felbontás

Mielőtt megvennéd az LCD-t, ellenőrizd, hogy megfelel-e annak alapértelmezett, "természetes" felbontása. A képet egyéb felbontásokban megjelenítő LCD már nem néz ki olyan jól.

Látószög

Az LCD pixeleinek fizikai elhelyezkedése miatt más fényerősségűnek és más színűnek láthatod a képet, ha különböző szögekből nézel a képernyőre, csak akkor látod a rendes képet, ha közvetlenül a képernyővel szemben helyezkedsz el. Lehetőleg a saját tapasztalataidra támaszkodj a képernyő ezen tulajdonságainak megítélésében, és ne feledd: minél nagyobb a képernyő, annál kritikusabb ez a kérdés.

 

Alapvető tudnivalók a CRT-ről

Sokat spórolhatsz egy CRT monitoron. Hátrányuk, hogy általában sokkal nagyobbak és nehezebbek, mint az LCD-k. Az utóbbi években a CRT techológia sokat fejlődött, így a különböző márkák között elenyésző a különbség. Ezért valószínűleg bármelyik megfelel az igényeidnek, feltéve, ha nem a legigénytelenebb és a legolcsóbb modellt választod. Alább néhány vásárláskor fontos szempontot részletezünk.

Sávszélesség

A CRT-k információ-feldolgozási sebessége, amit megahertz-ben szoktak megadni. Ha a sávszélesség felső határához közelítesz, a vékony fekete és fehér vonalak már inkább szürkésnek látszanak, ugyanis az elektronsugarak képtelenek elég gyorsan mozogni ahhoz, hogy lépést tartsanak ezzel a sebességgel. Általában minél nagyobb a CRT-k sávszélessége, annál gyorsabban tudják frissiteni a képernyőt (függetlenül a felbontástól), így annál jobb a képminőség.

Konvergencia

A színes CRT monitorok 3 különböző elektronsugarat használnak (a piros, zöld, és kék színeknek megfelelőt), hogy a 3 színkomponens variációiból összeálló színes képet megjeleníthessék. Ha nem sikerül őket pontosan elhelyezni, a kép piros, zöld és kék színkomponensei nem fogják megfelelően fedni egymást, a kép fókuszálatlannak, elmosódottnak fog hatni, és a széleken színes konúrok jelennek meg. Ha a három sugár pontosan és egymással összhangban mozog a képernyő teljes területén, tökéletes képet kapsz.

Képponttávolság

Ha a monitorodnak kicsi a képponttávolsága, akkor nagyobb felbontású képeket is pontosan fog megjeleníteni. Egyes gyártók "vízszintes képponttávolságról" beszélnek - ekkor csak a két pont közti legrövidebb távolság vízszintes komponensével számolnak (értsd: a távolságot egy derékszögű háromszög átfogójának, a vízszintes komponenst pedig a háromszög egyik befogójának vesszük). Ez általában könnyebb összehasonlítást tesz lehetővé, ha sávok távolságát mérjük.

Maximális frissítési sebesség

Ha egy kép túl lassan frissül egy CRT monitoron, vibrálást okozhat. Legalább 70Hz-es frissítési sebesség ajánlott. A kérdés a képernyőméret növekedésével válik igazán fontossá, nagy monitor esetén ugyanis az emberek sokkal érzékenyebbek a vibrálásra.


Energiafogyasztás

A CRT-k energiafogyasztását általában wattban mérjük. Egy tipikus 19 inches modell például 130 wattot is fogyaszthat működés közben - ez több energia, mint amennyit 2 hagyományos 60 wattos izzó használ - és ráadásul rengeteg hőt termel.

Képernyőméret

A CRT-knél az egész képcső átlós mérete ponosan meghatározott. Ez 1 vagy 2 inch-csel nagyobb, mint a megjeleníthető képméret (szintén átlósan mérve).

Garancia

Nem mindegy, hogy milyen cégtől szerzed be a monitort!

Először is bizonyosodj meg arról, hogy visszafizetik a pénzed, ha a készülék csődöt mond a garancia határidején belül. Általában legkésőbb 2 hónapon belül ki szokott derülni, ha valami problémája van a készüléknek, márpedig ekkor feltehetően visszatérítést szeretnél kapni vagy a készüléket kicseréltetni minden teketóriázás nélkül. Többnyire a garancia 90 napos, de ez eladótól is függ (sok online áruházban csak 30 napos garanciával árusítják őket). Mindenesetre a garancia-feltételekre nem árt odafigyelned.

Nézz annak is utána, a monitor mely szolgáltatásait/alkatrészeit fedi a garancia. Ha egy LCD-t vásárolsz, nézz utána, hogy a hátsó megvilágítás működése is garanciális-e. Nemrég még a legtöbb gyártó kihagyta a garanciából, de manapság már kezd megfordulni a helyzet. Az LCD vásárlásnál azt is fontos tudni, hogy a gyártó mennyi pixelhibát tart elfogadhatónak, és mennyi fölött cseréltetheted ki a készüléket (vagy kérhetsz visszatérítést) - 1-2 hibás pixel még nem a világ, még mindenképpen elfogadható. Egyes cégeknél nincs előre meghatározva, hogyan foglalkozzanak az ilyen problémákkal - minden eset "egyedi" ebből a szempontból - aztán ha észreveszed, hogy a képernyőd hibás, nekiállhatsz egyezkedni velük.

Egy monitor esetén kevésbé valószínű, hogy technikai segítséget kelljen igénybevenned, mintha egy számítógépes rendszerről, vagy egy adott szoftverről lenne szó. Persze jó ha van valaki, aki segítsen, ha valami probléma mégis fölmerülne - ekkor hívd az ingyenes support-telefonszámot...persze csak ha van ilyen.

Tarts meg mindent, amit a monitorral együtt szállítottak. Ha készülékcserére kerül sor, vidd az egész eredeti csomagot, úgy, ahogyan kaptad. A monitorok nagyok és törékenyek lehetnek, ilyenkor nehéz őket megfelelően védeni az utazás viszontagságaitól.

 

Fontos fogalmak

Résmaszk: CRT monitorokon fordul elő, gyakorlatilag egy csómó egymás mellett függőlegesen elhelyezett drótot jelent, amik szelektíven engedik át az elektronsugarakat. Régi típusú monitorokban ezt egy ún. árnyékmaszk helyettesíti, ami egy kilyuggatott fémlap. Sokan a Sony Trinitron monitorjainak a képminőségét szeretik, ami résmaszkot használ, azonban mások ezeken halvány vízszintes árnyékokat vesznek észre, amit a résmaszk kifeszített drótjai okoznak, így inkább az árnyékmaszkos modelleket részesítik előnyben.

Káva: Az LCD vagy CRT monitor képernyője körüli keret.

Konvergencia: A színes CRT monitorok 3 különböző elektronsugarat használnak (a piros, zöld, és kék színeknek megfelelőt), hogy a 3 színkomponens variációiból összeálló színes képet megjeleníthessék. Ha nem sikerül őket pontosan elhelyezni, a kép piros, zöld és kék színkomponensei nem fogják megfelelően fedni egymást, és a kép minősége romlik. Ha a három sugár pontosan, és egymással összhangban mozog a képernyő teljes területén, tökéletes képet kapsz.

CRT: Jelentése: katódsugárcső. Egyik végén a 3 db. elektronágyú található, amelyek kibocsátott elektronsugaraikkal kirajzolják a képet, másikon pedig a látható képernyő. A televíziók és a számítógép monitorok is használják ezt a kép létrehozási technikát. Általában magát a monitort is ponygyolán CRT-nek nevezik.

Képernyőméret: A képernyő átlójának hossza (inchben vagy centiméterben). A CRT-k mérete a képcső teljes átmérőjét magában foglalja, még az ellenőrző keret által takart részeket is, kivéve ha konkrétan megjeleníthető képterületről beszélnek. Az LCD-k esetén csak az utóbbit mérik.

Ponttávolság: A CRT-knél egy pixel távolsága a legközelebbi pixeltől. Minél nagyobb ez a távolság, annál szemcsésebb lesz a kép.

Elektronágyú: A színes CRT monitorok 3 elektronágyút tartalmaznak, amelyek elektronsugarakat bocsátanak ki magukból a monitor képernyőjének belső részére (rendre piros (R), zöld (G), és kék (B) színű fotonokat), hogy azt megvilágítsák.

A monitor ‘lábnyoma', footprint: Az a terület, amit a monitor elfoglal az asztalodon, beleértve a képernyőt és a monitortestet is.

LCD: Jelentése: folyadékkristályos képernyő. Elektromosan reaktív, folyadékkristályos anyagot helyeznek két elektróda közé. Feszültség ráadásával és levételével az anyag sötétíthető és világosítható.

Folyadékkristály: Egy olyan anyag, ami részben a szilárd kristályok (pl. gyémánt) tulajdonságaival, részben pedig folyékony anyagokéval (pl. víz) rendelkezik. Attól függően, hogy hogyan helyezkednek el az anyag egyes molekulái, az képes a fény útját befolyásolni, illetve elfolyni is.

Molekula: Az anyag apró építőeleme. Néhány anyag esetében az egyes molekulák mérete és alakja befolyásolja az anyag általános tulajdonságait. Erre egy jó példa az ún. folyadékkristályos anyag, ami eltéríti a fény útját, és gerjesztett állapotban, elektromos tér hatására beindul az anyag áramlása. Ezek a tulajdonságok ideálissá teszik arra, hogy felhasználjuk a képernyők létrehozásához.

Természetes felbontás: Egyes képernyőknél (pl. LCD-k és plazmaképernyők is lehetnek ilyenek) a fizikai struktúra határozza meg, hogy hány pixelt lehet egyszerre megjeleníteni. Ezesetben a képernyő akkor tudja a legélesebben megjeleníteni a képeket, ha az ún. természetes felbontással használjuk. Más típusok (pl. a CRT-k) a pixeleket a képernyő fizikai sajátságaitól függetlenül jelenítik meg - így náluk nem értelmezett a természetes felbontás fogalma. Ez az oka, hogy a CRT-k képminősége általában nem függ a felbontástól.

Nit: A fényerősség mértékegysége (milyen nagy a monitor fényessége). Megegyezik a candela/négyzetméter-rel (cd/m²).

Foszfor: Olyan anyag, ami piros, zöld, vagy kék fényt bocsát ki magából, ha egy energiaforrással gerjesztjük (pl. az elektronsugarakkal a CRT-k esetében). A foszforok pontszerűen vagy csíkokban vannak elhelyezve a CRT képernyők belső oldalán.

Pixel: Egy CRT képernyőben a foszforok RGB-hármasokba vannak rendezve (vagyis egy-egy a piros, zöld, és a kék szín létrehozására) - ezeket hívjuk pixeleknek. Többszázezer vagy többmillió pixel alkot egy képet.

Frissítési sebesség: Az a frekvencia, amellyel a CRT-k elektronágyúi újrarajzolják a képet, mértékegysége a hertz (Hz). A 70 hertzes frissítési sebesség azt jelenti, hogy a teljes képernyőt 70x képesek újrarajzolni az elektronágyúk egy másodperc alatt.

Felbontás: A teljes kép pixeleinek száma. Például a 1,280x1,024 pixeles felbontás azt jelenti, hogy 1024 sor van kirajzolva a képernyőn, és mindegyik sorban 1280 db. pixel található.

Képernyő geometria: Annak a meghatározása, milyen pontosan jelennek meg a vonalak, és a különböző alakzatok a képernyőn. Az LCD-knek majdnem mindíg tökéletes a geometriájuk, mivel a megjelenítési információt elosztják egyes fizikai pixelek között. A CRT-knek már inkább lehetnek problémáik a geometriával, különösen a nagy képernyőjű, lapos modelleknek, amelyek számára nehét feladat az elektronsugarak pontos irányítása. Ezért a függőleges vonalak jelentősen elgörbülhetnek a képernyő szélének közelében és a körök is eltorzulhatnak. A legjobb CRT monitoroknál a képernyő geometria állítható, de még így is nehéz vele tökéletes eredményt elérni a képernyő egészén.

Árnyékmaszk: Egy fémlap lyukakkal a képcső hátulján, ami az elektronágyúk sugarait csak szelektíven engedi át.

Sávtávolság: A résmaszkot használó monitoroknál a foszforok függőleges csíkokban vannak elhelyezve. A sávtávolság az egyik adott színű vonaltól a következő ugyanilyen színű vonalig mért távolság. Kisebb sávtávolság esetén a monitor nagyobb felbontású képeket pontosabban tud megjeleníteni.

Hibás pixel: A pixel az LCD-n lehet ‘halott', vagy ‘beragadt' állapotban, előbbi esetben mindig fekete marad, utóbbi esetben pedig mindíg azonos színnel világít, akkor is ha a kép elvileg tiszta fekete.

Alpixel: A színes képernyők a piros, a zöld és a kék fény intenzitásának kombinálásával különböző árnyalatú színeket tudnak megjeleníteni. Egy rögzített pixeles képernyőn (pl. plazma, LCD) a piros, zöld és kék fénykomponensek minden pixel esetén egymással szomszédos cellákból jönnek. Ezeket a cellákat nevezzük alpixeleknek, és az ezek által kisugárzott színkomponensek hozzák létre együtt a pixel tényleges színét. Vannak olyan pixel-elrendezések is, amik nem használnak alpixeleket.

SVGA: Supervideo graphics array, vagyis Szuper Videó Grafikus Adattömb (a VGA egy továbbfejlesztett változata); egy megjelenítési mód 800x600 pixeles felbontással.

TFT: Thin-film transistor,vagyis vékonyfilmes-tranzisztor; Ez egy ún. "aktív mátrixos" LCD, aminek minden egyes folyadékkristályt tartalmazó cellájában van egy kapcsoló eszköz (tranzisztor) - innen származik a neve. A TFT képernyők világosabbak és olvashatóbbak a "passzív-mátrixos", vagyis a hagyományos LCD-knél, de többet is fogyasztanak és általában drágábbak.

Trinitron: CRT típus, amit a Sony fejlesztett ki, abban különbözik a többi képcsőtől, hogy ún. résmaszkot alkalmaz a szokásos árnyékmaszk helyett.

SXGA: Superextended graphics array, vagyis Szuper Kiterjesztett Grafikus Adattömb; egy megjelenítési mód 1,280x1,024 pixeles felbontással.

UXGA: Ultraextended graphics array, vagyis Ultra Kiterjesztett Grafikus Adattömb; egy megjelenítési mód 1,600x1,200 pixeles felbontással.

VGA: Video graphics array, vagyis Videó Grafikus Adattömb; egy megjelenítési mód 640x480 pixeles felbontással.

Megjeleníthető terület: A CRT monitorok megjeleníthető képének az átlós hossza.

XGA: Extended graphics array, vagyis Kiterjesztett Grafikus Adattömb; egy megjelenítési mód 1,024x768 pixeles felbontással.

 Tovább



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 64
Tegnapi: 7
Heti: 64
Havi: 453
Össz.: 146 262

Látogatottság növelés
Oldal: Monitorok
HARMÓNIKUS - © 2008 - 2024 - harmonikus.hupont.hu

A HuPont.hu-nál a honlap készítés egyszerű. Azzal, hogy regisztrál elkezdődik a készítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »