A 13+1 legveszélyesebb
szintetikus összetevő listája
Mindennapi kozmetikumaink
legveszélyesebb szintetikus
összetevője - gyűjtemény
Írta és gyűjtötte: Varga-Darabos Andrea – Mannaszappan
Antibakteriális tisztítószerek
(Triclosan, Benzethonium chloride)
A bőr természetes védőköpenyét megbontva allergiát okozhatnak, beavatkozhatnak a hormonrendszer helyes működésébe. A triklozánt az Európai Unió a környezetszennyező anyagok kategóriájába sorolja. Biológiailag nehezen bomlik le, mérgező az élővizek és a halak számára.
Ásványi olajak
(Mineral oil, Paraffinum liquidum , Paraffin oil, Petrolatum)
Ezeket az összetevőket nyersolajból finomítják, ez talán önmagáért beszél. Nem engedik lélegezni a bőrt, így az könnyebben kiszárad és ’problémás’ lesz. Szintén gyakori összetevő; használják, mert olcsó és látszólag hatékony.
BHA (Triclosan, Benzethonium chloride) és BHT (Butylated Hydroxytoluene)
Antioxidánsként teszik a termékekbe. Annak ellenére, hogy igen káros az
immunrendszerre, a légző-, és idegrendszerre, rengeteg termékben megtalálható a fogrémektől kezdve a baba naptejekig, sőt még egyes élelmiszerekben is találkozhatsz vele.
Cocamidopropyl Betaine
Ez az összetevő lehet növényi alapú (ez a drágább, ezért ritkább fajta), és lehet szintetikus is. Sajnos ez a termékek címkéjéről nem derül ki, ami azért is rossz, mert szintetikus fajtája gyakran nitrózaminokkal szennyezett. (Lsd.Dea/Tea)
Allergén anyag.
DEA/TEA (Diethanolamine/Triethanolamine)
Az adott termék pH-értékének beállítására hívatottak, illetve a krémek,
testápolók „gazdag” textúráját adják a samponokban és az egyéb olyan habzó termékekben, mint pl. a habfürdők, tusfürdők, arclemosók; egyébként pedig habzó anyagként vannak jelen. Ha a tartósítószerként gyakran használt nitritekkel elegyednek, nitrózaminok keletkeznek, amelyek már kis koncentrációban is potenciális rákkeltők.
Dimethicone
(szilikon alapú bőr-, hajápolószerekben)
Szilikonból kivont bőrlágyító adalékként használatos. Elterül a bőr felszínén, nem engedi lélegezni. Egyáltalán nem bomlik le, tehát a környezetet is szennyezi.
FORMALDELHIDET FELSZABADÍTÓ ANYAGOK
(DMDM hydantoin, Diazilidinyl urea, Imidazalidol urea, Sodium
hydroxymethyglycinate, Quaternium-15, 2-Bromo-2-nitropropane-
1,3-diol)
Legtöbbjüket tartósítószerként használják a parabének helyett; víz jelenlétében formaldehidet (2004-től hivatalosan is rákkeltő anyag)szabadítanak fel. Bármelyik összetevő, amelyben „urea” található, óvatosságra int, mert ez az anyag bármelyik összetevő számára, legyen az hasznos vagy káros, átjárhatóvá teszi a bőrt.
Parabének
(methylparaben, ethylparaben, propylparaben, butylparaben, isobutylparaben…)
Igen gyakori összetevője a kozmetikumoknak, tartósítószerként alkalmazzák ezeket. Megtalálható szinte minden termékben a babasampontól kezdve a fogkrémekig. A parabének befolyásolják a hormonrendszert, és a rákos megbetegedésekkel – elsősorban a mellrákkal – is összefüggésbe hozták őket.
PEG (Polyethyelene glycol)-származékok (bármelyik összetevő,
ami ezzel a három betűvel kezdődik, pl. PEG-32)
Potenciális rákkeltő összetevő, amely befolyásolja a bőr természetes védekező képességét, öregíti a bőrt. Emulgeáló szerekként használatosak (egymással egyébként nem elegyedő anyagok eloszlatására).
A bőrirritációk gyakori felelőse. Könnyen átjárhatóvá teszi a bőrt, ezáltal a veszélyes anyagok is könnyebben bejutnak a szervezetbe.
Propylene glycol
Olcsó tisztító és nedvesítő töltelékanyag, ami azért kerül a krémekbe,
tusfürdőkbe, hogy selymesnek és hidratáltnak érezd a bőröd – ideig-óráig. Nem bizonyult rákkeltőnek és sokan veszélyesnek sem tartják, de mivel majdnem minden kozmetikai termékben megtalálható, ezért került fel erre a listára: ez a sok kis mennyiség összeadódik, nem beszélve a folyamatos használatról. Könnyen behatol a bőrbe, gyengíti a sejtek szerkezetét, így gátolva annak helyes működését, aminek eredménye lehet a száraz bőr is.
Sodium Lauryl/Laureth Sulfate
(majdnem minden, amiben megtalálható a „lauryl” vagy „laureth” szó)
Ezt az olcsó, durva „mosószert” igen gyakran használják a tusfürdőkben,
samponokban, folyékony szappanokban, arclemosókban, habfürdőkben, mert ettől habzanak olyan jól; ezek felületaktív mosó- és tisztítószerek. Az arra érzékenyeknél irritálja a bőrt és az ekcéma egyik gyakori kiváltó oka.
szintetikus színezékek
(pl. E102 tartrazin vagy C.I. 19140)
Az egyik leginkább allergén adalékanyagok, melyek allergiát, asztmát,
csalánkiütést okozhatnak. Kőolaj vagy kőszén alapúak és széles körben
alkalmazzák a kozmetikumokban, élelmiszerekben.
Szintetikus illatanyagok
(fragrance, parfum)
A legtöbb közülük ásványi olaj alapú és ftalát tartalmú. Ez utóbbi csoport
megzavarja a normális hormonműködést, rákkeltő és romboló hatású a szervekre. Sokat már betiltottak közülük, de mivel pl. a parfümök összetevői általában titkosak, nem mondható meg, melyikben nincs. Jellemzően fejfájást, szédülést, köhögési rohamokat, és a bőr irritáció legkülönbözőbb változatait, kiütéseket, túlzott pigmentációt, viszketést produkálnak.
Mennyit is „vesz fel” a bőrünk a rákent
anyagokból, mennyi szívódik fel
rajta keresztül?
A Pittsburghi Egyetemen végeztek erre vonatkozó vizsgálatokat. Azt találták, hogy az ivóvízben lévő szennyező anyagok átlagosan 64%-a szívódott fel a bőrön keresztül. Megállapították, hogy az arc bőre 2-6-szor áteresztőbb, mint a test többi bőrfelülete, de még ennél jobban is felszívódnak az anyagok a hónalj és a genitáliák területén. Utóbbiaknál 100%-os felszívódást tapasztaltak. Az, hogy milyen mértékben jut be valami a szervezetbe, függ attól, hogy milyen összetevőről van szó. Például a koffein felszívódása 48%-os, míg egy növényvédő szeré 10%. Az illatanyagok 100%-a kerül a bőrön át a szervezetbe – ez a tény az aromaterápia esetében például igen hasznos!
Levonva a következtetéseket, könnyen belátható, hogy amit felviszünk a bőrünkre, az a szervezetünkben landol. Természetes készítményeket vásárolva rengeteg szintetikus színezéktől, illatanyagtól, tartósítószertől kíméled meg a tested - hogy csak egy párat említsek.
Még több hasznos infó itt: www.mannaszappan.hu