Szőlőmagliszt
Talán nem túlzás azt állítani az antioxidánsokról, hogy a világon az egyik legnagyobb mennyiségben a szőlőmagokban lelhetők fel. A kutatók leírásai alapján a vörös szőlő magja illetve annak őrleménye az oligomerproantocianidin (OPC) nevű anyagnak az egyik legkoncentráltabb természetes forrása. Mivel a szőlőmag egészben vagy csak simán szétrágva nem tudja kifejteni jótékony hatását, ezért összeőrlik, amivel a benne rejlő hatóanyagok a felszínre kerülhetnek.
Visszatérve a C- és E-vitaminnál is erősebb antioxidáns hatású OPC-re, nem árt tudnunk, hogy a szőlőmag szedésével akár több napig is komoly védővonalat állithatunk a kórokozók elé. Ennek oka az, hogy az antioxidáns hatása például a C-vitaminhoz képest 18,4-szer erősebb, míg az E-vitaminnál 50-szer. Eddig úgy gondolták, hogy csak a vörösborban található meg az áldásos hatású polifenol, hála a hosszú héjon történő áztatásnak, azonban kiderült, sok keményebb növényi részben is – így a magban - megbújik, csak ki kell szabadítani.
A szabadgyökök mérséklésével a sejtek és szövetek károsodásának mértéke csökken, kevésbé alakulnak ki gyulladásos betegségek, kiemelten fontos szerepe van azonban e mellett az érrendszert felépítő szövetek egészségének megőrzésében, és úgy védi a szívet, hogy csökkenti a magas vérnyomást, illetve a káros koleszterin szinttel is könnyedebben leszámol társaival szemben.
2009-ben látott napvilágot egy tudományos cikk (a Clinical Cancer Research magazinban) a szőlőmagban talált hatóanyagok tevékenységéről, miszerint a laboratóriumi körülmények között tenyésztett leukémiás sejtek 76%-át kerek egy nap alatt elpusztították, így a szőlőmagliszt fogyasztása idővel minden valószínűséggel hatékony ellenszere lehet a rákos sejtek elleni küzdelemnek.
A mag további, jótékony alkotóelemei közé tartozik a boron, bioflavin, P-vitamin, a kálium, nátrium, kalcium, magnézium, illetve bizonyos nyomelemeket, mint a vas, réz, molibdén, mangán stb., amik a polifenolokkal együtt védik idegrendszerünket.
Erősen antioxidáns hatású, védi a sejtek genetikai anyagát a káros hatások ellen.
- Megvédi az érrendszert a meszesedéstől, erősíti a vérereket és a hajszálerek falait, ezáltal csökkentve a trombózisveszélyt.
- Hatékonyan befolyásolja a vér koleszterin tartalmát, növeli a jó HDL és csökkenti a rossz LDL szintet, megelőzve a szívbetegségek kialakulását és a szívinfarktus előfordulási esélyét.
- Javítja a látást, megelőzheti a szürke hályog kialakulását.
- Erősen antioxidáns hatású, védi a sejtek genetikai anyagát a káros hatások ellen, így gátolva meg a rák kialakulásának lehetőségét.
- A férfiaknál a prosztatára és az impotenciára van jó hatással, míg a nőknél a változókor kellemetlen tüneteit enyhítheti.
- Az agyérelmeszesedésben szenvedők emlékezetét javíthatja.
- Gyulladásgátló hatású, erősíti a szervezetet a stressz ellen.
- Az öregedési folyamatokat lassítja.
Hatékony kozmetikai szer a bőr simaságát, rugalmasságát biztosítja, megelőzi korai öregedését, képes a kollagén szöveteket regenerálni, növekedésüket stimulálni, a bőr állapotát javítani.
Fogyasztása napi 1-2 evőkanál, 5-7 gramm
Miért érdemes a szőlőmaglisztet beépíteni az étrendedbe?
- a szőlőmagliszt bővelkedik a szervezet számára hasznos flavonoidokban, polifenolokban és procianidinekben, amik védenek a szabadgyökök ellen, rugalmassá teszik az érfalakat, valamint csökkentik a rossz LDL koleszterint
- magas rosttartalmának köszönhetően nemcsak a bélrendszer munkáját segíti, hanem a vércukorszintet is karbantartja
- a szőlőmaglisztben található ásványi anyagok és vitaminok a látást is javítják, valamint megakadályozzák a szürkehályog
A szőlőmag termlészetes antioxidáns. Ötvenszer erősebb mint a C vitamin. Segítheti a jó koleszterin szint elérését, csökkentheti a meszesedést, lassíthatja az öregedési folyamatokat.
Forrás: Internet